technika | akvatinta |
rozměr | 35,5 x 32 cm |
signatura | sign. PD Jar. Stretti Zamponi |
stav díla | sign. PD v tisku Jar. Stretti Zamponi |
autor | 1822 - 1959 |
Jaromír Stretti – Zamponi se narodil 11. června 1882 v Plasích. Pocházel z významné pražské rodiny, jeho děd Carlo Stretti byl obchodník. Jeho otec, Karel Stretti, byl lékařem ve službách rodu Metternichů.
Jaromír se narodil v Plasích, ale v roce 1886 se s rodinou přestěhoval na Královské Vinohrady. Byl samoukem, ačkoli měl zálibu v malování již od mládí, následně se však přeorientoval na grafiku. Působil také jako úředník hypotéční banky.
Z počátku vystupoval pod jménem Jaromír Zamponi, které přejal po své italské babičce, aby byl rozeznán od svého bratra Viktora, který byl rovněž významným malířem a grafikem. V roce 1906 představil v pražském Rudolfínu soubor pražských motivů. Roku 1909 se oženil se Zdenkou Reinsbergrovou a v roce 1910 se jim narodil syn Mario, který se také stal vynikajícím malířem.
Jaromír Stretti – Zamponi byl známý svými grafikami s pražskými a italskými motivy, používal barevnou akvatintu, lepty, litografie, ale i oleje a pastely.
Zemřel 29. prosince 1959 v Praze a byl pohřben v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově.